Jaka jest najlepsza pasza dla koni?Konie są z natury roślinożercami, żywiącymi się sianem i pastwiskami. Choć jedzą różne rodzaje paszy, najlepiej sprawdzają się w diecie wysokowłóknistej, bogatej w minerały i witaminy. Układ trawienny konia bardzo różni się od układu trawiennego człowieka i innych zwierząt roślinożernych. Konie mają krótki przewód pokarmowy, duży żołądek i szybkie tempo trawienia. Większość składników odżywczych, które koń spożywa, jest trawiona i wchłaniana do krwiobiegu w ciągu kilku godzin. Konie nie mają zdolności do fermentacji paszy, więc węglowodany w paszy są natychmiast dostępne do wykorzystania jako energia. Pasza jest podstawowym źródłem pożywienia konia.

Jakie rodzaje pasz są dobre dla koni?

Włókno jest najważniejszym czynnikiem w żywieniu koni. Włókno nadaje paszy sypkość, pomaga utrzymać jej świeżość i działa jak miotełka do usuwania zanieczyszczeń. Wiele koni dobrze radzi sobie z dietą bezzbożową. Taka dieta może być mieszana lub całkowicie bezzbożowa. Dieta mieszana zawiera siano, owies i inne ziarna z pastwiska. Jakość pastwiska jest bardzo ważna dla zdrowia konia.

Konie, które żyją na polach, mogą jeść paszę niższej jakości (tzn. więcej łodyg itp.), ponieważ mają nad nią przewagę. Taka pasza może być łatwo trawiona, ponieważ nie zawiera włókna, które jest tak ważne dla zdrowia koni. Konie dobrze rozwijają się na diecie bezzbożowej, ponieważ jest ona uboga we włókno.

Jaka jest dobra pasza dla koni?

Każda pasza o wysokiej zawartości włókna jest dobrą paszą dla koni. Wybierając zboże dla swojego konia, szukaj takiego, które ma co najmniej 25% włókna. Dobra pasza dla koni o wysokiej zawartości włókna może mieć do 60% włókna. Skrobia jest paliwem, którego koń używa, by wykonać swoją pracę.

Diety wysokoskrobiowe nie są konieczne i mogą prowadzić do problemów trawiennych. Wysokiej jakości białko jest najważniejsze dla wzrostu i utrzymania koni. Większość pasz zawiera mniej niż 40% białka i nie jest tak korzystna dla koni, jak źródła białka takie jak lucerna, żwacze i śruta sojowa.

Jak wybrać właściwą paszę?

Wybór odpowiedniej paszy jest bardzo ważny dla zdrowego rozwoju konia. Musisz sprawdzić składniki na etykiecie i upewnić się, że są one wymienione jako pierwszy składnik. Jeśli jest kilka składników, musisz wybrać ten, który jest wymieniony jako pierwszy.

Niektóre firmy paszowe nie podają pierwszych składników na swoich etykietach. Ponadto, wiele pasz dla koni oferowanych jest w różnych cenach. Przy tak dużym wyborze łatwo jest się pomylić i dokonać niewłaściwego wyboru. Wybierz paszę o wysokiej zawartości włókna. Szukaj paszy, która ma co najmniej 25% włókna. Jeśli chcesz ograniczyć spożycie skrobi przez konia, wybierz paszę z mniejszą niż 10% zawartością skrobi.

Ile siana powinien dostawać koń?

Koń potrzebuje co najmniej 65-75% paszy, żeby dobrze się rozwijać. Rodzaj paszy nie ma tak dużego znaczenia, jak jej ilość. Wysokiej jakości siano ma niską zawartość skrobi i wysoką zawartość włókna.

Dobrą zasadą jest dostarczanie siana w ilości odpowiadającej jednej czwartej masy ciała konia dziennie. Koń, który otrzymuje dietę wysokiej jakości, nie będzie potrzebował dodatkowego ziarna. Znalezienie wysokiej jakości siana może być trudne. Większość siana dostępnego w sklepach z paszami ma bardzo niską zawartość włókna, a wysoką cukrów i soli.

Ile zboża powinien dostawać koń o niskiej zawartości zboża?

Koń, który nie otrzymuje zboża (lub otrzymuje go bardzo mało), będzie rósł równie dobrze na diecie bezzbożowej. Niektóre konie są wystarczająco silne, by poradzić sobie z niewielką ilością lub brakiem ziarna. Należy wziąć pod uwagę potrzeby żywieniowe konia. Te konie będą rosły w tym samym tempie z ziarnem lub bez niego. Dla tych koni najlepszym wyborem jest wysokiej jakości pasza mieszana. Inne konie będą potrzebowały więcej zboża. Koń, który przybiera na wadze mniej niż 1/2 funta dziennie, powinien dostawać ziarno. Jest to szczególnie ważne, jeśli koń jest starszy lub ma problemy zdrowotne.

Zboże może być "słodkie" i powinno być zawsze dostępne, kiedy koń potrzebuje energii. Ziarno powinno być głównym źródłem energii dla koni w czasie aktywności, takiej jak rozjazd czy praca w stajni. Ilość ziarna, jaką koń powinien otrzymywać, zależy od wielu czynników, w tym od spożywanej paszy i wieku konia.

Czy mieszać ziarno z sianem?

Wymieszanie niewielkiej ilości zboża z dzienną dawką siana może pomóc w zmniejszeniu spożycia zboża przez konia. Taka kombinacja nazywana jest "granforage" i jest dobra dla koni o niskiej zawartości zbóż. Dla zdrowego konia ziarno powinno pochodzić wyłącznie z siana. Od czasu do czasu możesz dodać niewielką ilość zboża do codziennej diety. Zacznij od małej ilości i odczekaj jeden dzień, zanim ją zwiększysz.

Konie są wrażliwe na diety wysokoskrobiowe i zboża zawierające skrobię. Wyrównaj dietę swojego konia, podając mu wysokiej jakości włókno, a następnie przechodząc na paszę zbożową o niższej zawartości skrobi. Możesz też wypróbować dietę bezzbożową i sprawdzić, czy koń dobrze ją toleruje. Karm swojego konia wysokiej jakości paszą bogatą we włókno i upewnij się, że dostaje minimum 65-75% paszy objętościowej. Twój koń potrzebuje energii i włókna, by dobrze się rozwijać, więc upewnij się, że je dostaje.