Najpiękniejsze konie na świecieKonie to jedne z najpiękniejszych zwierząt na świecie. Jest coś takiego w koniu, zwłaszcza gdy porusza się swobodnie po otwartym terenie, co daje nam czystą radość. Być może jest to ich gracja lub inteligencja, a może po prostu dlatego, że są tak piękne i eleganckie. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie jeździectwa, by zauważyć, że niektóre konie wyróżniają się spośród innych - dzięki unikalnym wzorom sierści, kolorom grzywy i ogona, a nawet drobnym szczegółom, takim jak kopyta i twarz. Są też te wyjątkowe, które swoją urodą zawstydzają wszystkie inne konie. Niektóre z tych unikalnych i wyjątkowych okazów koni zdołały zdobyć międzynarodową sławę dzięki temu, że są tak oszałamiające.

Oto 10 najpiękniejszych koni współczesnego świata:

Safranan Arabian

Safranan Arabian to być może najpiękniejszy koń, o jakim nigdy nie słyszałeś. Ta rasa koni arabskich występuje endemicznie w brazylijskich lasach tropikalnych. Słyną z niezwykle barwnej sierści, która występuje w wielu odcieniach czerwieni i purpury. Pod względem fizycznym araby Safranan są dość niezwykłe. Mają duże ciało i nogi, ale raczej krótką i grubą szyję. Ich sierść ma wiele różnych kolorów, od żółtego po ciemnoczerwony lub mahoniowy, a nawet rzadko spotykany czarny. Sierść ma również długie, jedwabiste włosy na przednich kończynach i na czubku głowy. Dzięki temu konie wyglądają jeszcze bardziej wyjątkowo i atrakcyjnie. Arabowie Safrańscy są krytycznie zagrożeni wyginięciem - na wolności pozostało ich mniej niż 150. W przeciwieństwie do wielu innych koni z tej listy, te rzadkie konie nie są hodowane na pokaz ani w żadnym innym celu. Są to raczej dzikie konie, które żyją w lasach deszczowych.

Koń fryzyjski

Jeśli kiedykolwiek widziałeś zdjęcie konia fryzyjskiego, na pewno go nie zapomnisz. Konie tej rasy są duże i muskularne. Mają gęstą, długą, prawie kudłatą sierść o jasnobiałym (prawie niebieskim) umaszczeniu. Ich grzywy i ogony są bardzo długie i często zaplatane, a kopyta są często czerwone. Fryzy są wykorzystywane w wielu dyscyplinach, w tym w ujeżdżaniu i powożeniu. Jest to bardzo stara rasa, która, jak się uważa, została stworzona przez Wikingów. Fryzy mają reputację silnych, inteligentnych i wrażliwych. Znane są również z bardzo wyraźnej, długiej, lejącej się sierści. Fryzy są bardzo dużymi końmi, często mają ponad 17 rąk, czyli około 6 stóp wysokości. Są również bardzo ciężkie - niektóre z nich ważą ponad 2000 funtów.

Thoroughbred

Thoroughbreds to jedne z najbardziej znanych i popularnych koni na świecie. Konie te znane są z szybkości, wytrzymałości i zwinności. Słyną także z pięknej sierści, która często występuje w odcieniach gniadego (brązowego), kasztanowatego (czerwonobrązowego) lub czarnego. Konie te są często hodowane do wyścigów, ale niektóre z nich są także trenowane do skoków przez przeszkody, ujeżdżenia i innych sportów. Konie pełnej krwi angielskiej mają reputację koni porywczych i trudnych w treningu. Wynika to często z nadmiernego rozmnażania i nieodpowiedzialnych praktyk hodowlanych. Jednak dobrze wyhodowane i wyszkolone konie pełnej krwi angielskiej są jednymi z najpiękniejszych i najwdzięczniejszych zwierząt na świecie.

Ogier arabski

Ogiery arabskie słyną ze swojego piękna i elegancji. Często są szkolone na konie pokazowe i nie zawodzą. Ogiery te mają długie, puszyste grzywy i ogony, a ich sierść jest często kudłata. Ich umaszczenie jest zwykle intensywnie kasztanowate lub czarne, ale niektóre są gniade lub siwe. Ogiery arabskie są często hodowane do pokazów, ale są też trenowane do wyścigów, ujeżdżania i innych sportów. Są to niezwykle popularne konie, zarówno na ringu pokazowym, jak i na padoku.

Shagya Arabian

Shagya Arabian to rasa koni pochodzących z Węgier. Słyną z bardzo długich grzyw, jedwabistej sierści i wydatnego upierzenia. Często są gniade lub brązowe, ale niektóre są prawie czarne. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest długa grzywa i ogon, które mogą osiągać nawet kilka stóp długości. Uważa się, że araby Shagya są jedną z najstarszych ras koni na świecie. Od wieków hodowano je w Europie Środkowej, ale są rzadkie i drogie. Obecnie hoduje się je niemal wyłącznie do celów pokazowych i hodowlanych. Araby Shagya są znane jako jedne z najpiękniejszych koni na świecie. Odnoszą sukcesy w wielu różnych dyscyplinach, w tym w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Mają reputację koni przyjaznych i łatwych w treningu.

Czystej krwi hiszpańskiej

Koń hiszpański czystej krwi to rasa koni pochodząca z Hiszpanii. Są znane z niezwykłego wzoru sierści. Konie te mają ciemną barwę ciała z jasną głową, grzywą i ogonem. Często są gniade lub szare, ale niektóre są piegowate, a nawet całkowicie białe. Koń hiszpański jest popularną rasą wykorzystywaną do jazdy konnej i powożenia. Są hodowane zarówno do jazdy konnej, jak i do skoków przez przeszkody. Jest to silna rasa, a wiele z nich słynie z atletyzmu. Konie te są również znane z unikalnego wzoru sierści, który nadaje im charakterystyczny wygląd.

Lipicaner

Jeśli kiedykolwiek widziałeś konia z czarną grzywą i ogonem, to prawdopodobnie widziałeś lipicanera. Ta rasa koni pochodzi z Europy Środkowej i jest znana ze swojego niezwykłego wzoru sierści. Lipicanery mają jednolicie czarną sierść z białą grzywą i ogonem. Mają bogate, ciemnoczarne umaszczenie, które często mylone jest z umaszczeniem koni pełnej krwi angielskiej lub arabów. Kolor ich sierści waha się między czarnym, ciemnogniadym i ciemnokasztanowym. Podobnie jak wiele innych ras z tej listy, mają długie grzywy i ogony. Lipicaner to rzadka i zagrożona rasa koni. Są znane z tego, że są bardzo inteligentne i atletyczne, co czyni je dobrymi końmi do zawodów. Są popularne w Europie Środkowej i wykorzystywane w programie hodowlanym w celu zachowania rasy.

Ciemnoskóry andaluzyjczyk

Ciemnoskóry andaluzyjski to rasa koni pochodząca z Hiszpanii. Konie te są znane ze swojej bardzo ciemnej skóry i niezwykłego wzoru sierści. Ich umaszczenie jest zazwyczaj czarne lub ciemnogniade, z przeważnie czarną grzywą i ogonem. Podobnie jak wiele innych ras z tej listy, koń andaluzyjski jest znany z elegancji i piękna. Rasa ta jest bardzo stara i uważa się, że została wyhodowana przez Maurów w Hiszpanii. Andaluzyjczyki są używane zarówno jako konie pokazowe, jak i wierzchowe. Czasami są także szkolone do wyścigów lub powożenia. Czasami określa się je mianem andaluzyjskich koni o czarnej sierści, ponieważ ich umaszczenie jest tak ciemne, że wydaje się niemal czarne.

Jeśli kochasz konie, to z pewnością zgodzisz się, że są to jedne z najpiękniejszych zwierząt na świecie. Istnieje wiele różnych ras, a każda z nich ma unikalne umaszczenie, wzory i grzywy. Niektóre rasy są piękniejsze od innych, ale to Ty decydujesz, które z nich są Twoimi ulubionymi.