Jak wybrać dobre siodło dla jeźdźca‍Kiedy uczysz się jeździć, może to być bardzo frustrujące. Nawet jeśli masz naturalną zdolność, jeśli chodzi o konie i jazdy, są pewne rzeczy, które wymagają czasu, aby opanować. Nauka, jak wybrać odpowiednie siodło dla swoich potrzeb może być również trudne, ponieważ, szczerze mówiąc, wszystkie są dość podobne. Jeśli właśnie zaczął jeździć i szukasz odpowiedniego siodła, które pomogą Ci poprawić swoje umiejętności tak szybko, jak to możliwe, a jednocześnie pozostają tak wygodne, jak to możliwe, to ten artykuł jest właśnie to, czego potrzebujesz.

Dlaczego ważne jest posiadanie odpowiedniego siodła?

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których ważne jest, aby mieć odpowiednie siodło dla swoich potrzeb jeździeckich:

- Będzie to bardziej wygodne do jazdy w i jesteś bardziej prawdopodobne, aby kontynuować jazdę. Siodło, które nie pasuje prawidłowo może powodować ból i dyskomfort, co może umieścić cię z jazdy na dobre.

- Będziesz w stanie kontrolować swojego konia lepiej. Kiedy masz prawo siodła dla swoich potrzeb, będzie siedzieć poprawnie na grzbiecie konia. To pozwoli Ci użyć pomocy nóg poprawnie i daje lepsze poczucie kontroli nad koniem.

- Będziesz mógł jeździć dłużej bez zmęczenia. Jazda w siodle, które nie pasuje prawidłowo spowoduje, że będziesz siedział w niewygodnej pozycji, co może prowadzić do zmęczenia mięśni.

- Będziesz w stanie szybciej nauczyć się nowych umiejętności. Kiedy masz odpowiednie dopasowanie i wyczucie w siodle, łatwiej będzie wypracować właściwą pozycję jazdy, co pozwoli Ci szybciej nauczyć się nowych umiejętności.

Jest kilka kluczowych cech dobrego siodła, na które trzeba zwracać uwagę:

- Rodzaj drzewa: Drzewo to struktura siodła, która trzyma całość razem. Typ drzewa jest ważny, ponieważ będzie miał wpływ na to, jak całe siodło siedzi na koniu.

- Typ skóry: Jakość i rodzaj skóry użytej w Twoim siodle wpłynie na to, jak się ono nosi i oddycha.

- Przepust: Szerokość wpustu jest ważna, ponieważ określi, jak blisko lub daleko od siebie są skóry strzemion.

- Widełki: Kształt widełek, części drzewa, która wchodzi pomiędzy nogi konia, może wpłynąć na to, jak siodło leży na nogach konia.

- Siedzisko: Użyte materiały i krój siedziska określą, jakie jest uczucie siedzenia w siodle.

Specyficzne siodła dla kobiet

Siodła przeznaczone dla kobiet są zaprojektowane tak, aby lepiej pasowały do kobiecej budowy ciała niż standardowe siodła. Często mają węższe siedzisko i szersze panele kolanowe, krótsze pręty strzemion i krótsze strzemiona. Jedną rzeczą, na którą należy uważać jest to, że wielu producentów sprzedaje damską wersję swojego standardowego siodła. Są one zazwyczaj reklamowane jako przeznaczone dla mniejszych jeźdźców. Są one przeznaczone dla kobiet, które mają mniejszą odległość między rogiem siodła a ich siedzeniem. Nie jest to to samo co siodło dziecięce lub siodło z krótkimi strzemionami.

Siodła przeznaczone dla kobiet dzielą się na dwie główne kategorie. Siodła o krótkim skoku mają mniejszą odległość między pomponem a siedziskiem. Są one przeznaczone dla osób, które mają krótsze nogi i mogą stwierdzić, że standardowe siodło jest niewygodne, ponieważ muszą siedzieć zbyt daleko do tyłu, aby dosięgnąć strzemion. - Siodła Long-rise są przeznaczone dla wyższych jeźdźców, którzy mają dłuższe nogi, co oznacza, że mogą mieć problem z obniżeniem strzemion.

Siodła dla dzieci

Dziecięce siodła dzielą się na dwie kategorie: te z krótkim podbiciem i te z obniżonym pomponem. Pommel to róg na drzewie siodła i często jest niższy w siodłach dziecięcych. Siodła z krótkim podbiciem są przeznaczone dla osób, które mają krótką nogę lub krótki łęk, ponieważ nie mogą dosięgnąć strzemion w standardowym siodle, nawet jeśli są one dostosowane do ich długości nogi. Istnieją również siodła dziecięce z obniżonym pomponem, przeznaczone dla dzieci, które mogą być podatne na upadki, ponieważ pompon może działać jako zabezpieczenie. Wybór siodła dla dziecka będzie zależał od jego wagi, równowagi i zdolności do utrzymania się w siodle przez dłuższy czas.

Jak wybrać dobre siodło dla konia?

Kiedy wybierasz siodło dla swojego konia, ważne jest, aby pamiętać, że kupujesz kawałek sprzętu, który będzie w ciągłym użyciu. To powinna być rozsądna inwestycja i coś, co będzie Ci służyć przez długi czas.

- Pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że znasz wymiary swojego konia. Musisz znać długość jego pleców, jego kłęby i jego długość zadu.

- Następnie, będziesz chciał znaleźć siodło, które pasuje do pleców twojego konia.

- Umieść siodło na grzbiecie konia na środku grzbietu, tuż za kłębikiem.

- Pomost powinien znajdować się w jednej linii z kręgosłupem konia.

- Kantar powinien być w jednej linii z ogonem konia.

- Paski strzemion powinny być w jednej linii z rozwidleniem stopy konia.

Najważniejsze jest to, że wybór odpowiedniego siodła dla twoich potrzeb jest kluczowy. Jeśli wybierzesz siodło, które nie pasuje do grzbietu twojego konia, twój koń nie będzie wygodny, a ty nie będziesz w stanie jeździć poprawnie, co wpłynie na twoje postępy. Ważne jest, aby ćwiczyć przy wyborze siodła, aby wiedzieć, czego szukać i jakie cechy są niezbędne. Najlepiej odwiedzić sklep jeździecki, gdzie będziesz mógł przymierzyć różne siodła i znaleźć odpowiednie dla siebie.