Jak wybrać odpowiednie lejce i uzdę dla twojego konia?Będziesz chciał, aby twój sprzęt pasował zarówno do ciebie, jak i twojego konia, a także zwiększał ich wydajność, a nie ją utrudniał. Kiedy wyruszasz z koniem na ścieżkę uzdy lub na arenie konkurencji, musisz mieć odpowiedni zestaw sprzętu, który pozwala obu z was pokazać swoje umiejętności. Na pierwszy rzut oka, wybór odpowiednich reins i uzdy dla twojego konia może wydawać się dość proste. Jednak istnieje kilka czynników, które trzeba będzie wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. W tym artykule przyjrzymy się wszystkiemu, od typów reins i uzdy dostępnych do tego, z jakich materiałów są wykonane i jakie mają cechy.

Co to jest uzdy?

Uzda jest nakryciem głowy, które kontroluje twojego konia. Składa się z paska na czoło, paska na nos, kawesonu i części policzkowych. Pasek na czoło to górny pasek uzdy, który służy do utrzymania uzdy na miejscu. Pasek na nos jest paskiem poniżej bitu, który jest używany, aby utrzymać konia odciągnąć do tyłu. Kaweson jest paskiem, który idzie wokół głowy konia i gardła. Części policzkowe to paski, które idą od cavendonów do wędzidła, które pomagają prowadzić konia.

Ważne jest, aby wybrać uzdę, która jest odpowiednia dla twojego konia. Pasek na czoło powinien pasować tuż pod oczami konia, pasek na nos powinien być dopasowany, a pasek pod brodą cavessonu powinien być dopasowany, ale nie tak ciasny, by ograniczał oddychanie.

Jaka jest różnica między uzdy a reniferami?

Główna różnica między uzdy a lejcami polega na tym, że uzdy służą do kontrolowania konia, podczas gdy lejce służą do prowadzenia konia. Jak wspomniano powyżej, uzda składa się z kilku elementów, w tym z paska na czoło, paska na nos, cavesson i części policzkowych. Renifery to dwa paski skóry lub taśmy, które łączą bit z bitstall lub uzdą. Chociaż uzdy i reins są używane razem, nie są one tym samym.

Jak widać, uzda jest używana do kontrolowania konia, podczas gdy reins są używane głównie do prowadzenia konia. Renifery są cieńsze paski, które są trzymane w dłoni podczas jazdy. Renifery są przymocowane do bitu, który siedzi w ustach konia. Uzda ma pierścienie, do których przyczepiają się reiny. Uzda jest zakładana na głowę konia, a reins są przymocowane do uzdy.

Rodzaje reniferów

 • Rigging reins - Rigging reins są używane do jazdy zespołowej. Mają one około 8 stóp długości, z krótszym paskiem na bit. Rigging reins są używane do jazdy koni w zespołach więcej niż dwóch. Są one używane do kontrolowania siły nacisku, która jest umieszczona na wędzidle każdego konia.
 • Long Shank Reins - Long shank reins siedzą poniżej trzonka bitu i są nieco krótsze niż rigging reins.
 • Normal Reins - Normal reins mają 6 stóp długości i są używane głównie do jazdy konnej w dyscyplinach westernowych.
 • Short Reins - Short reins są używane podczas jazdy na koniach w dyscyplinach typu hunt seat. Mają one 4 stopy długości i są przymocowane do bitu bez trzonka. Krótkie reins są również używane do jazdy konnej.
 • Whip Reins - Whip reins to 4-stopowe reins używane do pokazywania koni do jazdy w uprzęży. Są one przymocowane do bitu bez trzonka.

Jak wybrać odpowiednią długość reins dla swojego konia?

Odpowiednia długość reniferów dla twojego konia zależy od dyscypliny, w której jeździsz. Na przykład, reiny o normalnej długości są używane w dyscyplinach typu hunt seat. Mają one około 6 stóp długości. W dyscyplinach angielskich używa się reniferów z długim trzonkiem. Mają one długość około 7 stóp. W dyscyplinach typu hunt seat używa się krótkich reniferów. Mają one długość około 4 stóp. W dyscyplinach westernowych używa się reniferów o normalnej długości. Mają one długość około 6 stóp.

Wybierając odpowiednią długość reins dla swojego konia, miej na uwadze swój styl jazdy. Jeśli jesteś lżejszym jeźdźcem, możesz wybrać krótsze reiny. Jeśli jesteś cięższym jeźdźcem, możesz chcieć wybrać dłuższe reiny.

Rodzaje uzdy

Uzda występuje we wszystkich różnych typach i stylach. Oto najczęstsze rodzaje uzdy, z ich zaletami i wadami.

 • Pełna uzda - Pełna uzda jest najczęściej używanym typem uzdy. Jest ono wykonane z paskiem brwiowym, zatrzaskiem gardłowym, paskiem nosowym i elementami policzkowymi. Uzda pełna jest używana we wszystkich dyscyplinach.
 • Uzda Headstall - Uzda Headstall jest bardzo podobna do pełnej uzdy, z wyjątkiem bitu. W uzdy headstall nie używa się bitu. Używane jest w dyscyplinach typu hunt seat oraz w jeździe western.
 • Półuzda - Półuzda ma pasek na czoło, pasek na nos i części policzkowe. Nie posiadają one zatrzasku na gardle. Pół uzda jest używana w dyscyplinach typu hunt seat.
 • Uzda halter - Uzda halter ma pasek na czoło i pasek na nos. Nie posiada części policzkowych. Uzda halter jest używana w jeździe western.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie uzdy?

Wybierając odpowiednią uzdę dla swojego konia, chcesz się upewnić, że uzda jest odpowiednio dopasowana. Aby to zrobić, będziesz musiał dopasować konia do uzdy. Robisz to poprzez zmierzenie konia i wybranie uzdy, która ma prawidłowe wymiary.

Aby zmierzyć konia do uzdy, będziesz potrzebował taśmy mierniczej. Wykonaj poniższe kroki, aby prawidłowo zmierzyć konia:

 • Zacznij od policzka głowy konia i owiń taśmę mierniczą wokół głowy. Upewnij się, że owijasz taśmę wokół najszerszej części głowy konia. Taśma powinna być na tyle ciasna, byś nie mógł zmieścić dwóch palców pomiędzy głową konia a taśmą.
 • Kiedy już owiniesz taśmę mierniczą wokół głowy konia, przysuń ją do jego pyska. Upewnij się, że taśma jest owinięta wokół najszerszej części szczęki i pyska konia.
 • Następnie znajdź długość paska brwiowego konia. Jest to pomiar pomiędzy górną częścią głowy konia a górną częścią jego oka.

Kiedy decydujesz, jaki typ uzdy i reniferów kupić, pamiętaj, aby rozważyć dyscypliny, w których będziesz jeździł. Jeśli jeździsz w więcej niż jednej dyscyplinie, możesz chcieć kupić więcej niż jedną uzdę. Będziesz także chciał się upewnić, że twoja uzda i reins są kompatybilne z siodłem. Chcesz się upewnić, że twój koń tack pasuje i pasuje prawidłowo. To sprawi, że jazda znacznie bardziej wygodne i przyjemne zarówno dla Ciebie i Twojego konia.

Kiedy wybierasz swój sprzęt, upewnij się, że jest w dobrym stanie. Tack będzie trwać dłużej, jeśli o niego dbać. Możesz wyczyścić sprzęt z łagodnym mydłem i wodą. Możesz również wyczyścić sprzęt używając mydła do siodeł. Jeśli jesteś na rynku dla nowych uzdy i reins, będziesz miał wiele opcji do wyboru. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią uzdę i reins dla twojego konia dyscypliny i osobowości.