Jak czyścić kopyta konia - poradnik krok po krokuJak wiesz, jeśli jesteś właścicielem konia, utrzymanie ich kopyt w czystości jest niezbędne. Brudne kopyta zwiększają ryzyko zarażenia konia pleśniawkami lub innymi infekcjami grzybiczymi. Utrzymywanie ich zbyt długo przyciętych może również powodować bolesne rany i zwiększać prawdopodobieństwo, że twój koń poślizgnie się lub upadnie, co stwarza dużo większe ryzyko, że się zrani. Tak więc, oprócz tego, że są niehigieniczne, przerośnięte kopyta są naprawdę niebezpieczne dla twojego konia. Niestety, utrzymanie kopyt w ryzach może być dla niektórych koni sporym wyzwaniem. Dobrze utrzymane kopyta są wskaźnikiem dobrej ogólnej opieki dla każdego zwierzęcia; ale niektóre konie po prostu nie lubią mieć ich przyciętych i czyszczonych regularnie. Ten artykuł wyjaśni, dlaczego tak ważne jest utrzymanie kopyt twojego konia w ryzach, jak je bezpiecznie i dokładnie czyścić, jakie są najlepsze narzędzia do tej pracy i jak często powinieneś je wykonywać.

Dlaczego pielęgnacja kopyt jest tak ważna?

Kopyta twojego konia są bardzo specjalnym rodzajem skóry - nazywane są skórą zrogowaciałą. Zrogowaciały naskórek jest jak twoje paznokcie - jest to niezwykle twardy, wytrzymały rodzaj skóry. Chroni ona wrażliwe tkanki wewnątrz kopyta konia przed infekcjami, odwodnieniem i uszkodzeniami. Kopyta koni mogą rosnąć do dwóch cali na miesiąc, więc regularna konserwacja jest niezbędna, by uniknąć konieczności ich przycinania - co jest niezwykle bolesne i niesie ze sobą ryzyko.

Jeśli nie utrzymujesz kopyt konia w czystości i przyciętych, będą one bardziej podatne na infekcje i ból. To może sprawić, że będą niechętne do współpracy, nastrojowe, a nawet agresywne. Jeśli kopyta twojego konia są przerośnięte, będzie znacznie bardziej prawdopodobne, że się poślizgnie lub upadnie, a to może spowodować poważne obrażenia.

Jak czyścić kopyta konia

Po pierwsze, musisz zdecydować, czy będziesz czyścić przednie kopyta, czy tylne (hinduskie).

  • Przednie kopyta - Aby wyczyścić i sprawdzić przednie kopyta, umieść konia w uwiązie krzyżowym i każ mu stać nieruchomo. Kiedy będzie spokojny, możesz użyć frezu i noża do kopyt, aby je wyczyścić.

  • Tylne kopyta - Aby wyczyścić tylne kopyta, musisz mieć konia w uwiązie krzyżowym i posadzonego. Kiedy już zdecydujesz, który rodzaj kopyta będziesz czyścić, musisz przygotować kilka narzędzi: Wiadro, kilof do kopyt, nóż do kopyt, środek dezynfekujący, szczotka z miękkim włosiem, metalowy skrobak i opatrunek do kopyt.

Narzędzia, których będziesz potrzebować do czyszczenia kopyt konia

Po pierwsze, wiadro. Najlepszymi pojemnikami do czyszczenia kopyt są metalowe wiadra lub gumowe wiadro na muł. Będziesz chciał coś z szerokim ustami, aby łatwo było wyłuskać zanieczyszczenia.

  • Frez do kopyt. Frez do kopyt może być drewniany lub metalowy, ale będziesz chciał coś, co jest stosunkowo sztywne i ma wąską, spiczastą końcówkę do czyszczenia rowków w kopytach konia.

  • Nóż do kopyt. Noże do kopyt są używane do przycinania kopyt. Możesz użyć noża do kopyt, aby wyczyścić kopyta konia przed przycięciem ich, jak również.

  • Środek dezynfekujący. Upewnij się, że wybrany przez ciebie środek dezynfekujący jest bezpieczny do stosowania na kopytach. Niektóre substancje chemiczne, jak jodyna, nie są zalecane, ponieważ mogą powodować wysychanie kopyta.

  • Szczotka z miękkim włosiem. Będziesz chciał użyć szczotki z miękkim włosiem, by wyczyścić brud i kurz w kopytach konia.

  • Metalowy skrobak. Metalowy skrobak jest pomocny przy usuwaniu nadmiaru zanieczyszczeń z kopyt twojego konia.

  • Opatrunek na kopyta. Opatrunek na kopyto jest używany do uszczelnienia naskórka w miejscu, w którym wyczyściłeś kopyto. Tworzy on barierę, która powstrzymuje brud i infekcje przed dostaniem się do kopyta. Będziesz chciał użyć opatrunku na kopyto z olejem neatsfoot lub lanoliną.

Dwumiesięczne przycinanie kopyt

Jeśli kopyta twojego konia są łamliwe lub rozdwajają się na końcach, powinieneś je czyścić i przycinać co dwa miesiące, aż będą znowu zdrowe. Jeśli kopyta twojego konia są zdrowe, powinieneś zacząć je przycinać, gdy tylko staną się wystarczająco długie, by dotykać ziemi, gdy jest mokra. Najlepszym czasem na przycinanie kopyt jest okres tuż przed ich zrzuceniem.

W ten sposób możesz oczyścić kopyta, zanim spadną, co znacznie ułatwi pracę. Jeśli masz kopyta konia przycięte zbyt krótko, mogą się one rozdwoić na końcu. Nazywa się to "złamanym kopytem".

Tygodniowa rutyna pielęgnacyjna

Niezależnie od tego, czy czyścisz kopyta konia co miesiąc czy co dwa miesiące, powinieneś również wykonywać cotygodniową procedurę konserwacji, aby utrzymać kopyta konia w zdrowiu. Wyczyść wiadro na paszę dla konia. Ciasno tkane tkaniny, jak bawełna, są świetne do czyszczenia wiaderek z paszą. Możesz także użyć spryskiwacza ogrodowego z domowym środkiem czyszczącym, by wypłukać wiadro. Wyczyść wiadra na wodę dla konia. Powinieneś również wyczyścić wiadra z wodą konia w tym samym czasie.

Spryskiwacz ogrodowy lub wąż załatwią sprawę. Wyczyść maty w stajni konia. Maty w stajni twojego konia szybko się kurzą. Odkurzacz jest dobrą opcją do ich czyszczenia. Jeśli kopyta twojego konia zabrudziły się wystarczająco, wyczyść je. Jeśli brud jest suchy, możesz użyć szczotki z miękkim włosiem. Jeśli jest mokry, spróbuj użyć opryskiwacza ogrodowego.

Kopyta są bardzo ważne dla każdego konia. Utrzymanie ich w czystości jest niezbędne, aby zapobiec infekcji. Niektórzy ludzie wolą czyścić przednie kopyta, podczas gdy inni wolą czyścić tylne kopyta. W każdym przypadku, musisz mieć odpowiednie narzędzia do pracy. Czyszczenie kopyt nie musi być trudne w ogóle, ale jest ważne, aby utrzymać konia w zdrowiu. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, powinieneś być w stanie utrzymać kopyta swojego konia czyste, szczęśliwe i zdrowe. To powiedziawszy, pielęgnacja kopyt nie jest nauką o rakietach. Może okazać się wyzwaniem dla nowych właścicieli koni, ale jest to coś, co dostaniesz do powiedzenia z odrobiną praktyki i cierpliwości.