Jaka jest różnica między siodłem zachodnim a angielskim?Zarówno angielskie jak i westernowe siodła są zaprojektowane z myślą o jeźdźcu. Oba mają tę samą podstawową rolę: zapewnić komfort, kontrolę i bezpieczeństwo dla konia i jeźdźca podczas jazdy wyczynowej lub rekreacyjnej. > Siodła westernowe są znane z tego, że mają klamry (paski) po obu stronach przodu. Są one nazywane "horn cinches", ponieważ są często wykonane z rogów bydła. Siodło angielskie to każde siodło, które nie jest siodłem zachodnim. Termin ten wywodzi się od łowców lisów w Anglii, którzy jeździli konno przez skoki i inne przeszkody podczas polowania na lisy z psami gończymi. Angielskie siodło było bardziej odpowiednie niż zachodnie do tych działań; pozwalało jeźdźcom na większą elastyczność podczas przeskakiwania płotów lub żywopłotów i zapewniało lepszą równowagę podczas pochylania się do przodu, aby wziąć płoty, jak również wsparcie podczas odchylania się do tyłu, aby pozostać w pozycji pionowej po wylądowaniu.

Co robi siodło?

Utrzymuje jeźdźca w miejscu na grzbiecie konia. Jest zaprojektowane tak, aby równomiernie rozłożyć ciężar jeźdźca na grzbiecie konia, wspierając go bez utrudniania ruchu konia. Idealnie, utrzymuje kręgosłup jeźdźca w prawidłowym ustawieniu i zapewnia wsparcie dla nóg jeźdźca.

Siedzisko to ta część siodła, w której siedzi jeździec. Siedzisko dzieli się na dwie części: Siedzisko i kantar. Siedzisko to płaska część siodła, w której kończy się tył jeźdźca, gdy jest zamontowany. Siedzisko można dodatkowo podzielić na dwie części: Pasek strzemion, który jest górną częścią, gdzie idą stopy jeźdźca, i część siedziska, dolna część siedziska, gdzie siedzi tył jeźdźca. Kantel to podwyższona część siedziska, na której siedzi tył jeźdźca.

Drzewo to szkielet, do którego przymocowana jest reszta siodła. Widełki to przednia część drzewa, która trzyma cinch, czyli pas, i pozwala jeźdźcowi regulować długość strzemion.

Do czego służy siodło westernowe?

Siodło westernowe jest przeznaczone dla koni hodowlanych (krów), koni terenowych i rodeo. Konie te często mają zabudowę w okolicy siodła, aby chronić swój grzbiet przed ciężarem jeźdźca. Konie te mają również często proste biodra i długie plecy, co wymaga siodła o krótkiej długości uda, wąskiej szerokości i długim siedzisku.

Jakie są części siodła angielskiego?

Siodło myśliwskie lub pokazowe to siodło do polowań na lisy. Ma szersze drzewo, dłuższe siedzisko i dłuższe paski strzemion niż siodło pokazowe. Siodło myśliwskie jest przeznaczone do skakania przez płoty i rowy.

Mylące części angielskich siodeł

- Kantel: Kantel to podwyższona część siedziska. To nie jest to samo co pommel. Pommel znajduje się za cantle, połączony z nim za pomocą pommel bars.

- Pommel: Pommel to część siodła angielskiego znajdująca się za kantelem, połączona z nim za pomocą prętów pommelowych. Jeździec może usiąść na pomelu w razie upadku, co chroni jeźdźca przed uderzeniem o ziemię i zapobiega nadepnięciu konia na jeźdźca.

- Puchary: Puchary to zakrzywione części boków siodła.

- Drzewo: Drzewo to drewniana część siodła, na której zszyta jest skóra. Drzewo jest wydrążone (lub "wycięte"), aby dopasować się do konia.

Mylące części siodeł westernowych

- Cinch: Cinch to pasek, który przechodzi wokół pasa konia i łączy się z rogowymi cinchami. Cinch jest tym, czego jeździec używa do dokręcenia siodła do grzbietu konia.

- Pasek na nogi: Pręt na nogi to część siodła, która wchodzi między nogi konia i łączy się z zewnętrzną krawędzią widelca. Pasek na nogi pomaga utrzymać siodło na grzbiecie konia podczas jazdy po nierównym terenie lub gdy koń jest spłoszony.

- Błotniki: Błotniki to skórzane elementy, które łączą widełki z zewnętrznymi krawędziami siodła. Odbojniki zapobiegają otarciom nóg konia, a także chronią nogi jeźdźca podczas jazdy po nierównym terenie.

- Kantel: Kantel to ta część siodła, która znajduje się za widelcem.

Zarówno angielskie, jak i westernowe siodła są zaprojektowane z myślą o jeźdźcu. Oba mają tę samą podstawową rolę: zapewnić komfort, kontrolę i bezpieczeństwo dla konia i jeźdźca podczas jazdy wyczynowej lub rekreacyjnej. Różnica między siodłem angielskim a zachodnim polega na tym, gdzie umieszczają jeźdźca, jak szerokie jest siedzisko i dla jakiego typu konia zostały zaprojektowane. Chociaż oba rodzaje siodeł są zaprojektowane z myślą o jeźdźcu, istnieje kilka kluczowych różnic między zachodnimi i angielskimi siodłami, które sprawiają, że każdy z nich lepiej nadaje się do konkretnego rodzaju jazdy.