Przewodnik dla każdego jak skutecznie wytrenować koniaKiedy po raz pierwszy dostajesz nowego konia, sprawy nie zawsze są łatwe. Jeśli kupujesz konia i możesz wybrać rodzaj treningu, jaki dostanie, pamiętaj, by zapytać o jego wcześniejsze szkolenie. Jeśli przyjmujesz konia ratunkowego, który ma jakieś dziwne nawyki, może trzeba będzie zrobić trochę przekwalifikowania. Szkolenie konia nie zawsze jest łatwe, ale jest to konieczne dla twojego bezpieczeństwa i ich. Wyszkolony koń jest również o wiele bardziej przyjemny do przebywania w pobliżu. Nie potrzeba wiele czasu, aby ustalić dobre nawyki i pomóc im nauczyć się, czego od nich oczekujesz. Oto kilka wskazówek, jak trenować konia wystarczająco dobrze, aby utrzymać je z niebezpiecznych, jak również pomocne w codziennym życiu.

Ustanawiać granice i ustalać zasady

Zanim zaczniesz trenować swojego konia, musisz zastanowić się, czego od niego oczekujesz. Jakie granice chcesz wyznaczyć? Jakie zasady będziesz egzekwować? Musisz pomyśleć o tych rzeczach przed rozpoczęciem treningu, abyś miał plan działania. Możesz nie mieć w głowie żadnych zasad ani granic i to jest w porządku. Ta część procesu szkolenia jest tak naprawdę tylko po to, by pomóc ci pomyśleć o tym, czego oczekujesz od swojego konia. Możesz również zdecydować, jak wiele wolności chcesz dać swojemu koniowi. Istnieje wiele różnych rodzajów treningu, w których możesz zdecydować, jak bardzo chcesz się zaznaczyć jako lider.

Stwórz system nagród

Nagrody są tak samo ważne jak zasady i granice. Konie uczą się bardzo szybko, więc upewnij się, że nagradzasz dobre zachowanie. Możesz używać zarówno jedzenia, jak i pochwał; te ostatnie są szczególnie ważne po pierwszych kilku tygodniach, kiedy ich jedzenie jest ograniczone. Upewnij się, że dajesz swojemu koniowi znać, kiedy robi coś dobrze. Jeśli nie jesteś pewien, za co powinieneś chwalić swojego konia, zastanów się, co próbujesz wytrenować. Na przykład, jeśli próbujesz nauczyć konia stać spokojnie, możesz nagrodzić go pochwałą i/lub smakołykiem, gdy pozostanie nieruchomy lub nawet gdy zrobi krok w twoją stronę. Nagradzaj swojego konia po każdej lekcji, a będzie o wiele bardziej skłonny do dalszych prób.

Wykorzystaj zaangażowanie i konsekwencję

Konsekwencja jest kluczem, jeśli chodzi o szkolenie koni. Musisz być konsekwentny ze swoimi granicami i zasadami, i konsekwentny ze swoim systemem nagród. Musisz być konsekwentny w sposobie, w jaki trenujesz swojego konia. Jeśli jesteś niespójny, twój koń nie będzie wiedział, czego się spodziewać. Będą zdezorientowani i nie będą się uczyć tak szybko.

Musisz być konsekwentny w sposobie komunikacji z koniem, również. Na przykład, musisz używać tych samych sygnałów do tych samych rzeczy. Jeśli do każdej rzeczy będziesz używał innego sygnału, twój koń nie będzie wiedział, co robić. Jeśli będziesz używał tego samego sygnału do wszystkiego, twój koń szybciej się go nauczy.

Kiedy reprymenda nie działa: Technika "ściśnij i uwolnij

Jak już mówiliśmy, musisz zastanowić się, jaki rodzaj treningu chcesz przeprowadzić. Jeden z rodzajów treningu nazywa się Squeeze and Release. Ta technika jest pomocna, gdy próbujesz okiełznać konia, który bryka lub warczy. Ta technika jest również pomocna, gdy próbujesz ukarać swojego konia. Nie możesz po prostu uderzyć go w szyję lub włożyć mu bit do ust.

Musisz zrobić coś, co sprawi, że pomyślą dwa razy, zanim zrobią to samo ponownie. Nagradzanie dobrych działań i karanie złych działań jest niezwykle ważne. Musisz pokazać swojemu koniowi, że nie opłaca się być złym. Jeśli nie będziesz karał konia, gdy robi coś złego, nigdy nie przestanie.

Dyscyplina oparta tylko na grzebieniach jest wtedy, gdy używasz grzebieni do karania konia. Musisz być jednak ostrożny, ponieważ zbyt częste stosowanie dyscypliny opartej tylko na wędzidle może spowodować, że twój koń nie będzie reagował i będzie urażony. Powinieneś używać dyscypliny opartej tylko na wędzidle w rzadkich przypadkach. Na przykład, jeśli twój koń naprawdę źle się zachowuje, a ty wypróbowałeś wszystkie inne metody i one nie działają. Musisz jednak zrobić to w specyficzny sposób. Musisz pociągnąć za lejce w szybki i równy sposób. Jeśli zrobisz to w nierówny sposób, możesz uszkodzić pysk konia.

Jak widzieliśmy, trening konia nie jest łatwy i wiele się na niego składa. Zanim zaczniesz trenować, musisz zdecydować, jaki rodzaj treningu chcesz przeprowadzić i jakie są twoje oczekiwania wobec konia. Musisz także ustalić granice i zasady, stworzyć system nagród, wykorzystać zaangażowanie i konsekwencję oraz ściszyć i wypuścić, kiedy strofowanie nie działa. Kiedy wiesz, czego oczekiwać od swojego konia i jak go trenować, życie jest o wiele łatwiejsze. Jest o wiele bezpieczniejsze zarówno dla ciebie, jak i twojego konia, a ty masz z nimi o wiele lepsze relacje. Teraz musisz tylko zdecydować, od czego zacząć!