Jak trenować konia: Przewodnik dla początkujących do szkolenia koniKiedy po raz pierwszy dostajesz nowego konia, sprawy nie zawsze są łatwe. Jeśli kupujesz konia i możesz wybrać rodzaj treningu, jaki dostanie, pamiętaj, by zapytać o jego wcześniejsze szkolenie. Jeśli przyjmujesz konia ratunkowego, który ma jakieś dziwne nawyki, może trzeba będzie zrobić trochę przekwalifikowania. Szkolenie konia nie zawsze jest łatwe, ale jest to konieczne dla twojego bezpieczeństwa i ich. Wyszkolony koń jest również o wiele bardziej przyjemny do przebywania w pobliżu. Nie potrzeba wiele czasu, aby ustalić dobre nawyki i pomóc im nauczyć się, czego od nich oczekujesz. Oto kilka wskazówek, jak trenować konia wystarczająco dobrze, aby utrzymać je z niebezpiecznych, jak również pomocne w codziennym życiu.

Ustanawiać granice i ustalać zasady

Zanim zaczniesz trenować swojego konia, powinieneś ustalić, co jest, a co nie jest dozwolone. Bezpieczne miejsca dla twojego konia, ludzie, z którymi może przebywać, a nie jest bezpieczny, i rzeczy, których nie wolno mu robić. Ogrodzenie i ziemia, do której twój koń ma dostęp, to dobre miejsce, by zacząć. Upewnij się, że mają bezpieczne i zdrowe miejsca do jedzenia i picia świeżej wody. Konie są zwierzętami społecznymi, więc powinieneś upewnić się, że mają inne konie lub zwierzęta, z którymi mogą wchodzić w interakcje, ale bezpiecznych ludzi, których mogą być również w pobliżu. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, być może będziesz musiał uważać, komu pozwalasz się do nich zbliżyć.

Ustalanie granic obejmuje również uczenie konia, co jest, a co nie jest dozwolone. Nie możesz po prostu wyszkolić konia, by unikał rzeczy, jeśli nie wiesz, dlaczego to jest złe. Chcesz być pewien, że trzymają się z dala od kłopotów i wiedzą, czego nie powinni robić.

Stwórz system nagród

Konie są stworzeniami z przyzwyczajenia i jak każde inne zwierzę, dobrze reagują na system nagród. W zależności od konia, możesz nagradzać je kostkami cukru, ziarnem lub specjalnymi smakołykami. Winogrona, marchewki, jabłka i inne rodzaje owoców dobrze sprawdzają się w nagradzaniu dobrego zachowania. Jeśli nie jesteś pewien, co lubi twój koń, wypróbuj kilka rzeczy i zobacz, co działa najlepiej. Gdy już odkryjesz, co działa najlepiej, daj koniowi smakołyk, gdy tylko zrobi coś, co lubisz. Na przykład, jeśli chcesz, aby twój koń przestał walczyć z kolegą ze stajni, nagradzaj go, gdy przestanie walczyć, smakołykiem. Pomoże to zachęcić do zachowania, które chcesz i ułatwi szkolenie konia.

Wykorzystaj zaangażowanie i konsekwencję

Być może słyszałeś zaangażowanie i konsekwencja pojawiają się w wielu rodzajach szkoleń. Jest to szczególnie ważne dla szkolenia koni, ponieważ więź między koniem a ich ludzkim towarzyszem jest tak silna. Konie są zwierzętami społecznymi i tworzą bliskie więzi ze swoimi ludzkimi towarzyszami. Jeśli jednak nie jesteś konsekwentny i wprowadzasz nagłe zmiany, mogą one stać się zdezorientowane i wypaść z rytmu. Jeśli coś nie działa, nie próbuj tego dalej w nadziei, że zadziała, bo to tylko zdezorientuje twojego konia. Jeśli coś nie działa, spróbuj czegoś nowego.

Kiedy reprymenda nie działa: Technika "ściśnij i uwolnij

Konie reagują na dotyk i nacisk, więc ta technika jest dość powszechna. Jeśli twój koń robi coś, czego nie chcesz, albo zbliża się za bardzo do czegoś, czego nie powinien, możesz użyć techniki "ściśnij i puść", by dać mu znać, że to nie w porządku. Ściskanie powinno być stosowane do ich nosa (lub gdziekolwiek chcesz zastosować nacisk). Następnie natychmiast zwolnij nacisk. Jeśli musisz zrobić to więcej niż raz, zrób to ponownie, ale na krótszy okres czasu. Dobrym sposobem na przećwiczenie tego jest użycie kawałka starej tkaniny lub koszulki. Kiedy go nie używasz, wywieraj nacisk na tkaninę, aby przyzwyczaić się do tego uczucia.

Nie polegaj na dyscyplinie opartej wyłącznie na reinach

Jeśli będziesz polegał tylko na wędzidle, twój koń może się nauczyć, że za każdym razem, gdy trzymasz wędzidło, zrobił coś złego. Na przykład, jeśli trenujesz ogierka i jest on zbyt blisko twojej klaczy, ale nie jest agresywny, nie możesz szarpać za wodze i odstraszać go. Zamiast tego użyj swojego głosu i języka ciała, aby poprowadzić je z dala od nich. Zachowaj spokojny głos i zrelaksowane ciało. Kiedy odsuną się wystarczająco daleko, daj im znać, że wykonały dobrą robotę i nagrodź je pochwałą lub smakołykami.

Konie są bardzo społecznymi zwierzętami i rozwijają się, gdy mają towarzyszy, dużo miejsca do wędrowania, dobre jedzenie i uczucie od swoich ludzkich towarzyszy. Szkolenie konia pomoże im być bardziej zrelaksowanym, bezpiecznym i szczęśliwym. Kiedy po raz pierwszy dostajesz nowego konia, sprawy nie zawsze są łatwe. Jeśli kupujesz konia i możesz wybrać, jaki rodzaj treningu dostanie, pamiętaj, by zapytać o jego wcześniejsze szkolenie. Jeśli przyjmujesz konia ratunkowego, który ma jakieś dziwne nawyki, może trzeba będzie zrobić trochę przekwalifikowania. Kiedy po raz pierwszy dostajesz nowego konia, sprawy nie zawsze są łatwe. Jeśli kupujesz konia i możesz wybrać, jaki rodzaj treningu dostanie, pamiętaj, aby zapytać o jego wcześniejszy trening. Jeśli adoptujesz konia ratunkowego, który ma jakieś dziwne nawyki, może trzeba będzie zrobić trochę przekwalifikowania.