Poradnik kupna siodła: Podstawowe wskazówki, o których należy pamiętać, jeśli chcesz wybrać odpowiednie siodłoZnalezienie odpowiedniego siodła jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zadań, jeśli chodzi o sprzęt jeździecki. Istnieje tak wiele różnych typów, marek i modeli, że znalezienie właściwego może być bardzo przytłaczające. Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników przed zakupem siodła. Niektóre są bardziej oczywiste niż inne, a niektóre z nich dowiesz się dopiero po użyciu siodła przez jakiś czas. Nasz ostateczny przewodnik pomoże Ci wybrać idealne siodło biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki - od ogólnych cech do bardziej specyficznych wymagań w zależności od stylu jazdy i typu konia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie siodła

Dopasowanie siodła powinno być pierwszą rzeczą na twojej głowie, gdy idziesz kupić jeden. Dobrze dopasowane siodło nie tylko sprawi, że twoje doświadczenie jazdy będzie bardziej komfortowe, ale także pozytywnie wpłynie na zachowanie i wyniki twojego konia.

Marki siodeł

Istnieje wiele marek siodeł tam, zarówno znanych i nieznanych. Niektóre są drogie, a niektóre są bardzo przystępne, podczas gdy inne są gdzieś pomiędzy. Ogólnie rzecz biorąc, droższe siodła będą miały lepszą jakość, lepszy design i będą bardziej wygodne. Należy jednak pamiętać, że cena nie zawsze jest dobrym wskaźnikiem jakości, a najlepsza marka dla jednej osoby może być najgorsza dla innej. Jeśli chodzi o marki siodeł, będziesz musiał wykonać swoją pracę domową. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się o konkretnej marki jest przeczytanie recenzji od innych jeźdźców, którzy rzeczywiście używali siodła. To da Ci wyobrażenie o tym, czego można oczekiwać od marki i modelu, który rozważasz.

Wybierając markę siodła, należy wziąć pod uwagę, jak długo firma działa w branży. Chociaż nie jest konieczne, aby mieć siodło, które pojawiło się wczoraj, chcesz być pewien, że marka jest wystarczająco długo, aby wyprasować wszelkie problemy z projektowaniem, kontrolą jakości i obsługą klienta.

Materiały na siodło

Siodła są zazwyczaj wykonane ze skóry, materiałów syntetycznych (np. świńskiej skóry lub neoprenu), lub kombinacji obu tych materiałów. Podczas gdy skóra jest materiałem naturalnym, siodła syntetyczne są wykonane z materiałów wyprodukowanych przez człowieka. Siodło syntetyczne będzie trwalsze niż skórzane, ale będzie też droższe.

Zalecamy, aby kupić skórzane siodło, jeśli dopiero zaczynasz jeździć. Jest ono nie tylko tańsze od syntetycznego siodła tej samej jakości, ale także wygodniejsze dla koni. Syntetyczne siodło pozostawi grzbiet konia wilgotnym nawet w suchą pogodę ze względu na nieabsorbujący charakter użytego materiału.

Jeśli zdecydujesz się na siodło syntetyczne, upewnij się, że jest ono wykonane ze skóry świńskiej lub neoprenu. Materiały te są bardziej oddychające niż inne materiały syntetyczne.

Western saddles

Rodzaj siodła, na które się zdecydujesz, będzie zależał od Twojego stylu jazdy. Istnieją dwa główne style: Angielski i Western. Siodła westernowe to standardowy typ siodła używany w USA, Nowej Zelandii i Australii. Angielskie siodła to typ używany w Europie.

Siodła westernowe są przeznaczone do używania na krępych koniach z okrągłym grzbietem. Są one zazwyczaj wykonane ze skóry i mają głębokie siedzisko, co oznacza, że będą pasować do Ciebie bardzo dobrze. To czyni je idealnymi dla ludzi, którzy jeżdżą w stylu western, ponieważ musisz być bardzo blisko grzbietu konia, aby jeździć w ten sposób. Siodła westernowe mają bardzo wysoki pompon i kantar, co czyni je dobrymi do ropingu i innych zawodów.

Siodła angielskie

Siodła angielskie są przeciwieństwem siodeł westernowych pod wieloma względami. Mają płaskie siedzisko, które nie dopasowuje się do jeźdźca, a pompon i kantel są niskie dla lepszej równowagi podczas skoków. Tego typu siodła są najlepsze dla osób, które jeżdżą w stylu angielskim, ponieważ podczas jazdy w ten sposób trzeba zachować pewną odległość między sobą a grzbietem konia.

Angielskie siodła są wykonane z wielu różnych materiałów, i jest kilka rzeczy, które należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji, który rodzaj siodła kupić. Skórzane siodła są najlepsze dla początkujących. Jeśli zdecydujesz się na siodło syntetyczne, upewnij się, że jest ono wykonane ze skóry świńskiej lub neoprenu. Materiały te są bardziej oddychające niż inne materiały syntetyczne.

Inne czynniki do rozważenia

Oprócz podstawowych typów siodeł, powinieneś wziąć pod uwagę również następujące kwestie:

Szerokość i głębokość siedziska: im szersze jest siedzisko i im głębsze, tym więcej miejsca będziesz miał na uda i nogi. Im szersze i głębsze siedzisko, tym wygodniej będzie Ci się jeździło. Pamiętaj jednak, że szersze siodła będą cięższe i nie będą pasowały na mniejsze konie.

Drzewo: część siodła, która znajduje się pomiędzy pomostem a kantarem nazywana jest drzewem. Ważne jest, aby drzewo siodła pasowało do grzbietu konia, ponieważ źle dopasowane drzewo spowoduje uszkodzenia.

Wysokość łęku i kantara: ważne jest, by łęku i kantar były w odpowiedniej pozycji dla twojej długości nogi. Jeśli są zbyt wysokie lub niskie, możesz mieć problemy z naciskiem na kolana.

Znalezienie odpowiedniego siodła jest jednym z najtrudniejszych zadań, jeśli chodzi o sprzęt jeździecki. Dobrą wiadomością jest to, że nie musi to być wszystko tak skomplikowane, jeśli wiesz, czego szukać.

Istnieje tak wiele różnych typów, marek i modeli, że znalezienie odpowiedniego może być bardzo przytłaczające. Musisz rozważyć kilka czynników przed zakupem siodła. Niektóre są bardziej oczywiste niż inne, a niektóre dowiesz się dopiero po użyciu siodła przez jakiś czas.

Nasz ostateczny przewodnik pomoże Ci wybrać idealne siodło biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki - od ogólnych cech do bardziej specyficznych wymagań w zależności od stylu jazdy i typu konia.